World Youth Championship

Avatar:
Author:
Publish date:
Social count:
0

Forty-three members of the U.S. Youth Climbing Team journeyed to Beijing, China, to compete on a huge outdoor wall in the Youth World Championship, Aug. 25-28. In a field of more than 350 climbers from age 14 to 19, American speed climbers fared the best, with two podium places. Numerous North Americans made the finals in lead climbing, but none of them finished in the top three.

Alex Johnson was the highest-placed North American, taking a silver medal in speed climbing in the Female Youth A category (mostly 16- and 17-year-olds). Americans Kasia Pietras and Alex Puccio were fourth and fifth, respectively, in the same age group. In the Female Youth B category, Tiffany Hensley of the U.S. took third in a contest won by Libby Hall of Australia.

In lead climbing, North America’s Female Youth B climbers (mostly 14- and 15-year-olds) fared the best. In a final round easily won by the amazing Frenchwoman Charlotte Durif, who has onsighted 5.13d, Paige Claasen of the U.S. finished fourth, Melissa Main (USA) finished sixth, Katie Mah (CAN) was seventh, and Marah Bragdon (USA) was eighth.

For full results (including speed climbing), visit www.icc-info.org/.

Male Youth B

1. David Lama (AUT)

2. Jakob Schubert (AUT)

3. Yuriy Dzybyak (UKR)

10. Grady Bagwell (USA)

12. Simon Benkert (USA)

18. Brian Anthenuisse (USA)

21. Marshal German (CAN)

26. Patrick Valade (CAN)

35. Michael Weldon (CAN)

37. Andrew Calder (CAN)

39. Ryan Sewell (USA)

Female Youth B

1. Charlotte Durif (FRA)

2. Alexandra Malysheva (RUS)

3. Juliane Wurm (GER)

4. Paige Claasen (USA)

6. Melissa Main (USA)

7. Katie Mah (CAN)

8. Marah Bragdon (USA)

13. Tiffany Hensley (USA)

24. Gabriela Bigras-Masse (CAN)

27. Alexandra Bigras-Masse (CAN)

35. Miranda Guzzo (CAN)

Male Youth A

1. Magnus Midtboe (NOR)

2. Felix Neumärker (GER)

3. Sachi Anma (JAP)

9. Tyler Haack (USA)

10. Jj Mah (CAN)

11. Matt Johnson (CAN)

14. Carlo Traversi (USA)

23. Nick Douglas (USA)

38. Ian Tolar (USA)

46. Simon Parton (CAN)

55. Christopher Skeet (CAN)

65. Zak McGurk (CAN)

Female Youth A

1. Caroline Januel (FRA)

2. Yana Chereshneva (RUS)

3. Akiyo Noguchi (JAP)

5. Victoria Weldon (CAN)

12. Elizabeth Broun (USA)

15. Sierra Crane (USA)

19. Kasia Pietras (USA)

20. Alex Johnson (USA)

23. Alex Puccio (USA)

27. Noella Nykyforuk (CAN)

28. Megan Cesarone (CAN)

34. Cathy Laflamme (CAN)

35. Laura Lingeman (USA)

Male Juniors

1. Daniel Winkler (SWI)

2. Nicolas Badia (FRA)

3. Ivan Kaourov (RUS)

6. Sean McColl (CAN)

7. Zeb Engberg (USA)

9. Dave Holodiloff (USA)

12. Zach Lerner (USA)

16. Paul Wallace (USA)

30. Brian Kim (USA)

32. David Nimmer (USA)

50. Dan Tersmette (CAN)

52. Alex Quiring (CAN)

Female Juniors

1. Mina Markovic (SLO)

2. Florence Pinet (FRA)

3. Fanny Conan (FRA)

6. Chelsea Rude (USA)

14. Sarah Broun (USA)

18. Sydney McNair (USA)

25. Sage Early (USA)

32. Nani Woollings (CAN)

35. Josie McKee (USA)

37. Georgia Temple (CAN)

38. Amanda Berezowski (CAN)

43. Noelle Mayes (CAN)